Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6034878

Kamień graniczny pola górniczego

Grenzstein Grubenfeld



Budowa
przed 1939
 
Za Forum Bykowiny
"Zgodnie z ustawą górniczą króla Prus Fryderyka II z 1769 roku kopalnię zakładano w kilku etapach. O zlokalizowaniu złoża węgla informowano Wyższy Urząd Górniczy, który nadawał pole górnicze w użytkowanie. W tekście nadania znajdowały się między innymi nazwa zakładanej kopalni i mapa terenu z zaznaczonym obszarem planowanej eksploatacji. Na końcu wymierzano pole w terenie i oznaczano jego granice. Wyspecjalizowani mierniczy górniczy dokonywali ustawiali w tym celu odpowiednio oznaczone ...
Za Forum Bykowiny
"Zgodnie z ustawą górniczą króla Prus Fryderyka II z 1769 roku kopalnię zakładano w kilku etapach. O zlokalizowaniu złoża węgla informowano Wyższy Urząd Górniczy, który nadawał pole górnicze w użytkowanie. W tekście nadania znajdowały się między innymi nazwa zakładanej kopalni i mapa terenu z zaznaczonym obszarem planowanej eksploatacji. Na końcu wymierzano pole w terenie i oznaczano jego granice. Wyspecjalizowani mierniczy górniczy dokonywali ustawiali w tym celu odpowiednio oznaczone kamienne słupki wzdłuż granic poszczególnych pól. Kamienie te były chronione prawem – nie wolno ich było niszczyć lub przesuwać".
Za Forum Bytom „Historia w kamieniu wykuta”
"Kamień miał wyryty znak górniczy, tzw. kuplę (skrzyżowane pyrlik i żelazko), inicjały nazwy kopalni, datę ustawienia kamienia w terenie (a nie nadania pola) i, często, kolejny numer kamienia na granicy danego pola".
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2016-04-24
    komentarze: 1
    Kamień graniczny zniszczony Przy zrywce drzew na zboczu góry Grabiec
  • Data: 2016-04-24
    komentarze: 1
    Rewers kamienia.