Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom kolonijny (dawny), ul. Powstańców Śląskich, Międzygórze
Zbigniew Waluś: A gdzie Ty ?
Dom nr 4 (nie istnieje), ul. Zamkowa, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Widoczny na tym zdjęciu .
Wodospad Wilczki, Międzygórze
Zbigniew Waluś: W czwartek 8 lutego br. w Międzygórzu w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się oficjalne przekazanie terenu budowy pod inwestycję pn. „Przebudowa ciągu pieszego, będącego zejściem do gardzieli potoku Wilczka w miejscowości Międzygórze”. Inwestycja ta jest dokończeniem rozpoczętej w 2017 roku przebudowy infrastruktury techniczno-turystycznej rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki”. Celem całej inwestycji ...
Kozí hřbety (1321-1422 m n.p.m.) (CZ)
chrzan233: Dopisałem do zbioru wydawnictwa Poppa.
Panoramy i widoki Kletna, Kletno
Popski: Na aukcji obieg 1927 - obniżono górne datowanie.
Kamienica nr 3, pl. Kościelny, Kłodzko
phantasma1958: Po prawej: Franz Boden Graveur u. Photograph 1875 1876

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Opis wsi po 1945r.
Autor: maras°, Data dodania: 2016-01-02 17:39:18, Aktualizacja: 2016-01-02 17:39:18, Odsłon: 1563

Mój przyczynek do sporu: Henryk Kroll – Janusz Brzoza

Rok 1947. Wakacje spędzałem na obozie harcerskim w rejonie wsi Biała Woda, k.Idzikowa, Ziemia Kłodzka.Wieś: piękne, zadbane budynki gospodarskie, niektóre w stylu przypominającym tyrolski, dwa duże, brzydkie obiekty wczasowe z czerwonej cegły. Nie było śladu zniszczeń wojennych. Uprawne pola na zboczach Czarnej Góry, wszystkie gospodarstwa zasiedlone przez Polaków „zza Buga”. Podobnie było w okolicznych wsiach i miasteczkach (w Idzikowie, Międzygórzu, Bystrzycy i innych). Na zboczu Czarnej Góry stała luksusowa, niezamieszkana willa otoczona pięknym parkanem, w willi – piękne białe meble (rok już 1947 !) w ogrodzie – skałki z roślinnością skalną, m. in.z szarotkami O wysiedleniu Niemców jużzapomniano. Nawet „Wehrwolf” nie miał tam zaplecza. To była już Polska, choć wyglądająca trochę z niemiecka.
Rok 1957
Jako student germanistyki dorabiałem pracując przy tzw.unacześnianiu map m.in.w tym samym rejonie, w którym w latach chłopięcych byłem na obozie harcerskim – w Ziemi Kłodzkiej. Cieszyłem się bardzo, że zobaczę tak dobrze mi znaną Białą Wodę i jej okolice. Tym większe było moje rozczarowanie, gdy tej wsi nie mogłem odnaleźć !. Po prostu jej już nie było !
Zniszczone budynki gospodarskie, po willi – ani śladu, jeden z obiektów wczasowych już nie istniał – drugi w trakcie rozbiórki, pola zapuszczone, pokryte odchodami owiec. Na skraju wsi - dwa niezniszczone budynki gospodarskie. W jednym z nich znalazłem grupę mężczyzn – jak sięokazało pasterzy. W kuchni, w której stał piec kuchenny, na klepisku pod zerwaną podłogą paliło się ognisko, a nad nim na trójnogu wisiał garnek, w którym coś się gotowało. Pasterze ci, którzy robili na mnie wrażenie ludzi nie z naszych czasów, opowiedzieli mi, że przed kilkoma laty teren wsi wcielono do PGRu, ludność, już polską (! ) wysiedlono w inne strony, bo przecież pustych wsi było jeszcze wiele, zaś rejon wsi zamieniono na PGR-owskie pastwiska dla owiec. Większość gospodarstw w Białej Wodzie rozebrano i nadal rozbierano. Zostało kilka budynków dla pasterzy i chyba leśnictwo. Gdy byłem tam po raz trzeci w roku 1982 po wsi nie został nawet ślad ! Ostała się tylko leśniczówka.

Za http://www.mochowie.pl/Jurek/niemcypolska.pdf

Mieszkańcy w 1937r.    http://adressbuecher.genealogy.net/addressbooks/place/WEISERJO80JG

Zebrał -  Z.Waluś.


/ / /