Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kamienica nr 31, ul. Armii Krajowej, Kłodzko
Stan: Opis tego budynku z 1975 r. w miniaturowym wydawnictwie p.t. Zabytki Kłodzka (Dolnośląskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Wrocław): "Dom późnobarokowy z I połowy XVIII w. posiada elewację trójosiową, o trzech kondygnacjach. Parter przebudowany z końcem XIX w., następnie około 1930 r. Wyższe kondygnacje zachowały się prawie niezmienione. Elewacja posiada cztery gładkie pilastry o głowicach korynckich. ...
Hotel restauracja Przy Żelaznym Moście, ul. Grottgera Artura, Kłodzko
phantasma1958: W prawym dolnym rogu częsta bywalczyni tego miejsca - nasza kłodzka nutria.
Ośrodek wypoczynkowy (dawny), Sokolec
lena.wiktoria: Czy wiadomo coś więcej o tym ośrodku- kiedy powstał, w którym dokładnie miejscu się znajdował, jakie były jego powojenne losy?
Grupa figuralna św. Piotra i św. Pawła, Poniatów
Zbigniew Franczukowski (bynio): Figura znajduje się po czeskiej stronie granicy - założyłem obiekt.
ul. Wyspiańskiego Stanisława, Polanica-Zdrój
maras: Przeniosłem na ul. S. Wyspiańskiego. Ta jest lepsza :) Trzeba pomyśleć o obiekcie... :)
Wiadukt kolejowy (Srebrna Góra Twierdza-Nowa Wieś Kłodzka), Nowa Wieś Kłodzka
marsowie: Jako ciekawostkę wspomnę, że wiadukt miał swój epizod w filmie "Misja specjalna" z 1987r. Mniej więcej w 1:20:20

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

foxi
foxi
maras
Parsley
panAeL
panAeL
panAeL
phantasma1958
irek.p
Popski
irek.p
FM
maras
sawa
maras
maras
maras
panAeL
panAeL
Parsley
mietok

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pozdrowienia z Lądka-Zdroju
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2015-02-09 20:11:59, Aktualizacja: 2015-02-09 20:15:16, Odsłon: 3693

Pomiędzy czternastu zdrojowiskami prowincyi Szląskiej Landek albo Lądek tak pod względem czarującego położenia, jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek i przyjemności dla chorych, niezaprzeczenie pierwsze zajmuje miejsce.

Tymi słowy dr Aleksander Ostrowicz w 1881 r. opowiadał o Lądku-Zdroju. A oto i pocztówka z 1901 r., wydana przez Lithographie und Verlag Theodor Drescher, w humorystyczny sposób reklamująca atrakcje uzdrowiska i okolic.

 

Zdjęcie nr 

W kolejności od lewej strony:

  • „Express” do Lądka-Zdroju przez dolinę Białej Lądeckiej; o „zawrotnej” prędkości pociągu świadczą biegnące za ostatnim wagonem dwa uwiązane pieski.
  • Maria, Marie, Marianca i Mariechen w kolejce do „Zdroju Marii” („Marienbad” ob. Zdrój Wojciech), najbardziej charakterystycznego budynku uzdrowiska.
  • Turysta spoglądający przez lunetę ze Skalnego Zębu (Achillesfelsen) w Stołowych Skałach (Schollenstein), jednej z największych atrakcji krajoznawczych tej części Sudetów.
  • Kuracjusz idący zażyć kąpieli w termie siarczkowej zatyka nos, bowiem wydzielający się tutaj siarkowodór ma zapach zgniłych jaj.
  • Romantyczny park z „Leśną świątynią” („Waldtempel”) i wielką fontanną był ulubionym zakątkiem uzdrowiska i miejscem schadzek zakochanych, czego symbolem są przebite strzałą dwa płonące serca.
  • Jeżeli „Germański Zdrój” („Germanenbad”) to i rudowłoso-rudobrody starożytny Germanin w kąpieli – tak reklamował się Zakład Wodoleczniczy w Stójkowie (Olbersdorf).
  • Prócz bagaży z napisem „szczęśliwej podróży” i parasolek, kuracjusze przywożą ze sobą również kije golfowe; nie brakuje tu także przejezdnych i turystów.
  • Mężczyzna w cylindrze, spacerujący z butami w ręku, propaguje system leczniczy księdza Kneippa polegający m.in. na polewaniu ciała zimną wodą, chodzeniu boso po mokrej trawie i brodzeniu w wodzie.

 


/ / /
zonia | 2015-02-10 18:05:38
Piękne!